Program


Magyar művészet 1945 után | Európai Iskola | Művészettörténeti előadás

Magyar művészet 1945 után | Európai Iskola | Művészettörténeti előadás

A Hegyvidék Galéria májusban induló, új előadás-sorozata az 1945 utáni magyar képzőművészettel foglalkozik napjainkig, bemutatva a különböző irányzatokat és művészetfelfogásokat, az adott témát kutató szakemberek, művészettörténészek által.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2025. május 28. szerda, 18:00

Magyar művészet 1945 után | Európai Iskola
Művészettörténeti előadás

A Hegyvidék Galéria májusban induló, új előadás-sorozata az 1945 utáni magyar képzőművészettel foglalkozik napjainkig, bemutatva a különböző irányzatokat és művészetfelfogásokat, az adott témát kutató szakemberek, művészettörténészek által. Első alkalommal Pataki Gábor művészettörténész az 1945–1948 között működő, a huszadik századi magyar művészettörténetben jelentős szerepet betöltő Európai Iskola művészcsoport munkásságáról ad áttekintést.

A világháború pusztította Európa egyik romvárosában Budapesten, a pincékből, óvóhelyekről előbújó emberek között ott vannak a képzőművészek, művészeti írók is, akik kézikocsival cipelik a festményeket a varázsütésre nyíló kiállításokra, és 1945 őszén egy új csoportot alapítanak, az 1948-ig működő Európai Iskolát. A csoport tagjai számot próbáltak vetni a háború borzalmaival és a kontinens morális válságával. Úgy vélték, a történtekkel való felelős szembenézésben fontos szerepet kell kapnia a művészetnek, mely segíthet az emberi psziché sötét oldalainak feltárásában, s egyúttal megszelídítésében is. Erre az általuk képviselt modern irányzatok közül a szürrealizmust és a szürreális absztrakciót vélték a legalkalmasabbnak. Éltek az e rövid ideig tartó szabadabb korszak lehetőségeivel: 38 kiállítást rendeztek, kiadványokat jelentettek meg, kapcsolatba léptek Európa rokon szellemű törekvéseivel, s mindenekelőtt fontos, izgalmas műveket alkottak. A sztálinista fordulat véget vetett tevekénységüknek, de helytállásuk, művészetük még hosszú évtizedekig példa maradt.

Pataki Gábor művészettörténész az HUN-REN Művészettörténeti Intézet szenior munkatársa, az Új Művészet folyóirat vezető szerkesztője. A kortárs művészeten kívül szűkebb érdeklődési és kutatási területe a 20. századi avantgárd – különös tekintettel a szürrealizmusra –, Vajda Lajos művészete, az Európai Iskola, az 1950-es, 1960-as évek magyar művészete. 

Előadó: Pataki Gábor művészettörténész, a HUN-REN Művészettörténeti Intézet szenior munkatársa

> Időpont: 2025. május 28. (szerda) 18:00
> Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágó tér 10.

Részvételi díj: 2000 Ft, hegyvidéki lakosoknak: 1000 Ft
Jegyek kaphatók a https://hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, valamint a Hegyvidék Galériában.
Az eseményekre érkezéskor a lakcímkártya vagy a Hegyvidék Kártya felmutatása kötelező!

Fotó // Jakovits József: Bagoly, 1948; terrakotta, 26 × 19 × 20 cm; Antal–Lusztig-gyűjtemény, Debrecen

Ajánlatunk


Az angol kormánypárt egyik képviselője az ellenzék egyik bombázójával csalja a feleségét, és valószínűleg nem is lenne ebből probléma, ha a hotelszoba ablakában nem találnának meg a randevú éjszakáján egy oda nem illő, meztelen férfi hullát… A képviselő a mindig ideges, de nagyon hatékony személyi asszisztensével próbálja megoldatni a helyzetet, de egy hulla mégiscsak egy hulla: a dolog elsimítása legalábbis időveszteséggel és további bonyodalmakkal jár – feltűnik a szerető férje, a képviselő felesége – és a hotel igazgatója sem segít túl sokat, ráadásul egy adott ponton még a hulla is táncra perdül…

A 90-es évek ikonikus filmvígjátékából készült musicalsiker, a West Enden és a Broadwayn már nézők millióit elcsábító Apáca Show az Erkel Színház színpadán!

GEORGES FEYDEAU: MACSKAZENE vígjáték 2 részben Szántó Judit fordítása alapján a szöveget gondozta: Litkai Gergely

Ajánló


Székely Csaba drámaíróként először 2011-ben, a POSZT Nyílt Fórum programjában tűnt fel, ahol Bányavirág című színdarabjáért a Színházi Dramaturgok Céhe…

MMKI Jubileumi Ünnepség díszelőadásaként, koncertszerűen kerül bemutatásra hazánk legújabb történelmi ihletésű musical-operája, Az Aranyváros hercege.